Kako podnostie naglo zahlađenje?

Posle Miholjskog leta Srbiju je zahvatio talas hladnoće, s naglim oscilacijama temperature vazduha. Iako prognostičari najavljuju da ćemo do novembra moći još da uživamo u toplim danima, s naglim zahlađenjima valja se izboriti.

Kad temperatura naglo padne za 15 stepeni, dolazi do naglih varijacija krvnog pritiska, a kod pacijenata koji imaju problema sa srcem ili anginom pektoris do bola u grudima - tvrde lekari.

Osim srca nagle promene vremena loše utiču i na organe za varenje. Digestivne tegobe obuhvataju osim mučnine nelagodnost i bolove u trbuhu, prolivaste stolice i nadimanje trbuha. Kod hroničnih bolesnika koji imaju, recimo, ulkusnu bolest, gastritis, ulcerozni kolitis, Kronovu ili refluksnu bolest, može doći do pogoršanja tegoba.

Lekovi protiv vremenski oscilacija
- Redovno uzimanje terapije
- Pravilna ishrana, voće i povrće, kvalitetni proteini i složeni ugljeni hidrati, dva litra vode dnevno
- Više manjih obroka dnevno
- Boravak u prirodi, šetnje po svežem vazduhu, sportovi na otvorenom, vožnje biciklom, planinarenje - Kretanje i vežbanje barem pola sata dnevno
- Ako patite od bolesti srca i pritiska, ne preporučuje vam se fizički napor dok se vreme ne stabilizuje
- Pratite biometorološke prognoze koje vas mogu pripremiti za nalete loših vremenskih prilika
- Ukoliko tegobe potraju, posavetujte se s lekarom

Nizak atmosferski pritisak i visoka vlažnost vazduha pogoršavaju tegobe, dok visok atmosferski pritisak i toplo vreme pogoduju većini bolesnika koji pate od psihičkih tegoba.

Stručnjaci savetuju da se protiv naglih oscilacija vremena borite šetnjom na čistom vazduhu. U prirodi, u okolini vodopada i velikih vodoskoka gde je veća koncentracija negativnih jona. Ako ste primorani da sedite u zatvorenom prostoru nabave jonizatore vazduha.

Pogledajte još