Srbija uvodi gej brakove

Ova norma koja će sigurno izazavati žučne polemike u srpskoj javnosti, bila bi, kako piše Press uvedena kroz novu formulaciju braka kao „zajednice dve osobe", a ne isključivo muškarca i žene.

Ako ova ideja dobije zeleno svetlo, sledeći korak moga bi biti zahtev gej grupa da im se dozvoli i usvajanje dece. Ukoliko se ove novine "proguraju" u nov građanski zakonik, porodični odnosi u Srbiji više neće biti isti. Priča o gej brakovima išla bi u paketu sa predlozima poput izjednačavanja bračne i vanbračne zajednice, crkvenog i opštinskog venčanja, zaštite dece od fizičkog kažnjavanja, legalizacije surogat majki...

Psiholog Žarko Trebješanin kaže da kod većine naših građana samo pominjanje gej brakova izaziva veliki otpor jer veruju da će odmah nakon toga na red doći i njihov zahtev za usvajanje dece.

- Kao psiholog, ne bih smeo da kažem da bi ta deca bila u istom položaju kao ona koja rastu u heterogenim zajednicama. Moram priznati da bi odrastanjem u gej zajednici deca mogla da budu na neki način oštećena. Naše društvo nije spremno za gej brakove, ali se moramo pomiriti da će to pitanje pre ili kasnije doći na dnevni red. Međutim, kod pitanja usvajanja dece treba povesti ozbiljnu stručnu raspravu, u koju treba uključiti kompletnu stručnu javnost, od pedagoga i psihologa do zdravstvenih radnika - upozorava Trebješanin.

Za psihoterapeuta Zorana Milivojevića postavljanje pitanja gej brakova u ovom trenutku nije ništa drugo do provokacija.

- U situaciji kada smo gledali okršaj između protivnika gej parade i policije u centru Beograda i kada imamo potpunu podeljenost u Srbiji po ovom pitanju, postavljanje takve teze treba da se shvati kao neka vrsta provokacije. Umesto dijaloga, predlagači nove verzije porodičnog zakona pokušavaju da proture više neprihvatljivih teza za većinu građana Srbije. Tu, pored gej brakova, mislim i na pokušaj da se zabrani roditeljima da telesno kažnjavaju dete - ističe Milivojević.

On kaže da građani Srbije očekuju da im vlast saopšti šta je sve uslov za ulazak u Evropsku uniju jer tu očigledno postoji široko polje manipulacije.

- Često se čuje da moramo da progutamo ovo ili ono da bismo bili primljeni u EU. Ipak, uveren sam da ovakvi zahtevi nisu uslov za naše članstvo jer ni u mnogim državama EU takvi zakoni nisu usvojeni - zaključuje Milivojević.

On kaže da predlagači zakona veruju da će pravnim nasiljem preko noći uvesti Srbiju u red skandinavskih zemalja.

- Svi znamo da je to nemoguće! Razumem potrebu ljudi koji žive u istopolnim zajednicama da pravno urede svoje odnose, ali to ne može biti brak jer u Srbiji nisu sazreli društveni uslovi za to. Umesto da predlagači zakona rešavaju problem, oni ga na ovaj način samo produbljuju i stvaraju nove podele u našem društvu. Mnoge od ovih inicijativa trebalo bi da sačekaju bar još desetak godina da ponovo dođu na red - kategoričan je Milivojević.

(old_image)

Pogledajte još