MUKAMA JE DOŠAO KRAJ: Najbolja rešenja za žene sa pojačanom maljavošću

1. Jedini način da se trajno rešite dlaka jeste - epilacija laserom. Laserska epilacija je metoda dugotrajnog uklanjanja dlaka fokusiranim svetlosnim zrakom određene jačine. Pod uticajem laserskog zraka razvija se visoka temperatura u korenu koja oštećuje ćelije i onemogućava nastajanje dlake.

Laserski snop se usmerava na kožu gde se snop apsorbuje u pigmentu folikula dlake. Svetlosni zrak se u koži pretvara u toplotu koja trajno uništava folikul dlake. Folikuli dlaka koje se nalaze u aktivnoj fazi rasta predstavljaju najbolji cilj za laserski snop, jer su bogati pigmentom.

Treba znati da, s obzirom na to da laserski snop može trajno uništiti folikul dlake samo u aktivnoj fazi rasta, postupak se mora ponoviti u periodu od 6 do 12 nedelja (u zavisnosti koji deo tela se tretira).

Nakon svakog pojedinačnog tretmana sledi "miran" period od oko 1 – 3 nedelje, nakon kojeg počinju da rastu proređene dlačice koje nisu bile u aktivnoj fazi rasta u vreme prvog tretmana. Obično je potrebno ukupno 4 do 5 tretmana.

Za vreme postupka laserske epilacije oseća se peckanje na delovima tela koji su osetljiviji na bol i na kojima je veća gustina dlaka. Nakon laserskog tretmana koža je blago crvena, ali ovi simptomi su prolazni i nestaju nekome za 15 minuta, a nekome za par sati, što zavisi od tipa kože. Na tretman je potrebno doći sa maljama koje su duge oko 1 mm, a ovom metodom se mogu raditi praktično svi delovi tela, osim predela oko samih očiju.

Važno je da znate da posle prvog tretmana i između narednih, dlake se ne smeju izbeljivati, čupati pincetom niti depilirati voskom. U toku pripreme za prvi tretman, dlačice se mogu uklanjati samo sa površine kože (makazicama, brijačem ili depil kremom).

Oko 2 nedelje pre i posle trajne epilacije se ne smete intenzivno sunčati niti koristi solarijum, uz obavezno korišćenje zaštitnog faktora 35+ tokom cele godine.

Cene su formirane prema regijama na kojima se obavlja epilacija, i uglavnom se kreću od 2000 do 7000 dinara po tretmanu, u zavisnosti od regije.

2. Još jedan metod depilacije koji odstupa od klasičnog jeste depilacija šećernom pastom. Nju možete obaviti u kozmetičkom salonu, ali smesu za ovu vrstu depilacije možete vrlo jednostavno napraviti i sami kod kuće.

Šećerna pasta se sastoji od šećera, limuna i vode. Kod uklanjanja dlačica šećernom pastom nema straha od uraslih dlačica i iritacije kože. Bol je neuporedivo manji nego kod depilacije voskom, a vremenom se znatno smanjuje broj dlačica i one postaju sve mekše i ređe. Nema alergijskih reakcija i drugih nuspojava s obzirom na to da sadrži isključivo prirodne sastojke koji se ne lepe za kožu poput voska.

Šećerna pasta se preporučuje i za skidanje dlačica s intimnih delova na kojima je koža izrazito nežna i osetljiva, kao i za skidanje dlačica s ruku.

Sastojci za pripremu šećerne paste:

1/4 šolja soka od limuna (svežeg)
1/4 šolje vode
2 šolje šećera

3. Opcija koja vam je uvek na raspolaganju je klasična depilacija voskom - toplim ili hladnim.

Osnovna prednost hladnog voska jeste u tome što ne možete da povredite kožu, odnosno ne možete da je opečete. Osim toga, ovaj način depiliranja veoma je jednostavan. Gotove trake za depilaciju, u raznim veličinama, možete kupiti u svakoj drogeriji i ova metoda ne zahteva nikakvu posebnu pripremu.

Za razliku od depilacije hladnim voskom, toplim voskom uklanjanju se sve dlačice, jer način nanošenja (direktno mazanje na kožu) omogućava da svaka dlačica bude zahvaćena, što nije lako postići trakama za depilaciju. Ipak, depilacija voskom koji se zagreva ne odgovara osobama koje imaju problema sa krvnim sudovima.

4. Najjeftinija i najbrža opcija je svakako brijanje. Međutim, osobama koje imaju problem pojačane maljavosti ne preporučuje se korišćene brijača, jer se nakon ovakvog tretiranja dlaka njihov rast pojačava i ubrzava. Ako ste srećnica kojoj dlake rastu sporo, a uz to su i retke - samo napred!

Ovde pročitajte koje greške treba da izbegnete prilikom brijanja, i kako da na ovaj način najbolje uklonite neželjene dlačice.

Više o uzrocima hirzutizma (pojačane maljavosti kod žena) i metodima njegovog lečenja pročitajte ovde.

Priredila: J.K.

Pogledajte još