Filomena

Frirsov film je baziran na istinitoj priči koju je opisao britanski novinar Martin Siksmit (Martin Sixsmith) u svojoj knjizi „Izgubljeno dete Filomene Li“ (The Lost Child of Philomena Lee) 2009. godine, otkrivajući mnoge grehe katoličke crkve u Irskoj i Velikoj Britaniji.

Priča prati Filomenu Li koja pedeset godina traga za sinom koga je manastir nasilno dao na usvajanje i koja uz pomoć novinara Siksmita, konačno dolazi do istine. Ona je kao tinejdžerka, štićenica u jednom irskom katoličkom konviktu, zanesena prvom ljubavlju, rodila dečaka kojeg su časne sestre istrgle iz njenog života i dale američkoj porodici na usvajanje.

Prikazivanje ovog filma u Vatikanu uticalo je na pokretanje istraga o sličnim slučajevima nelegalnog usvajanja u Irskoj sredinom 20. veka.

Film je osvojio devet nagrada na festivalu u Veneciji, po tri nominacije za Zlatni Globus i nagradu BAFTA (dobio je BAFTA za najbolji adaptirani scenario) i nominacije za Oskara u kategorijama najbolji film, adaptirani scenario, glavna glumica i najbolja muzika napisana za igrani film (Aleksandre Desplat). Prava Filomena, otkrio je Frirs, posetila je set tokom snimanja. Na nedavno održanom Festu „Filomena“ je izazvala smeh, suze i niz spontanih aplauza.

Stiven Frirs je više od trideset gotina aktivan kao filmski i tv reditelj. U Holivudu je debitovao filmom Opasne veze (Dangerous Liaisons), a kasnije je snimio niz uspešnih filmova poput The Hi-Lo Country (Obećana zemlja), High fidelity (Hi-Fi), Mrs Henderson presents (Gospođa Henderson Vam predstavlja) i Queen (Kraljica) sa Helen Miren (Helen Mirren) o smrti Princeze Dajane koji mu je doneo drugu nominaciju za Oskara i brojne druge pohvale.

Pogledajte još