INDEKS BEDE Na ovoj listi, Srbija je na samom vrhu!

Prema listi najbednijih zemalja sveta koju je objavio Institut Kajto, Srbija je na neslavnom osmom mestu od ukupno 108 zemalja i "najbolje" se kotira u regionu.

Svakoj zemlji je cilj smanjenje inflacije, nezaposlenosti i kamatne stope, a istovremeno povećanje BDP-a po glavi stanovnika.

Kada se saberu prve tri tačke i oduzme godišnji rast BDP-a - dobija se indeks bede, na osnovu koga je sastavljena lista najmizernijih zemalja sveta.

Prema takvoj računici Instituta "Kato" Venecuela je najbednija zemlja na svetu, a slede: Argentina, Sirija, Ukrajina, Iran, Brazil, Sao Tome i Principe i mi sa indeksom mizerije od 40,32. Sa suprotne strane liste se nalaze Brunej, Švajcarska, Kina, Tajvan i Japan.

Kako izgleda život u najbednijoj zemlji sveta

U krizom pogođenoj Venecueli nestašice osnovnih namirnica stvorile su unosnu novu profesiju - čekanje u redu da bi se kupile stvari za druge ljude. Ta južnoamerička država je u recesiji delom i zato što vlastima nedostaju devize pa je ograničen uvoz osnovnih namirnica. Zbog toga se stanovnici Venecuele bore sa nedostatkom skoro trećine najosnovnijih potrepština, uz inflaciju koja je narasla na 64% prošle godine.

Srbija se najgore kotira u okruženju.

Makedonija se nalazi na 12. mestu. Bosna i Hercegovina zauzela je 21. mesto na listi, Hrvatska 31. a Slovenija 59. Crnogorci se ovde ne pominju. Istina, na listi su se našle samo zemlje o kojima Svetska banka ima validne podatke.

Prema ovoj tabeli, najveći problem Srbije i ostalih bivših jugoslovenskih republika je nezaposlenost, dok kod drugih zemalja to mogu biti visoke cene ili kamatne stope.

Ako nam je za utehu, 2013. godine bili smo i na gorem, sedmom mestu, dok smo 2014. godine zauzeli čak treću poziciju.

Institut Kejto (Cato) iz Vašingtona, koji je objavio ovu listu, osnovao je jedan od najbogatiji ljudi na svetu Čarls Koš.

To je istraživačka organizacija koja proučava javne politike, a posvećena je principima individualne slobode pojedinaca, ograničenih vladavina, slobodnog tržišta i mira.

Izvor: Blic

Pogledajte još