Dokle ide policijska brutalnost?

 Da li "odelo čini čoveka", pa čuvarima reda i mira uliva dodatnu dozu samopouzdanja i adrenalina koju iskaljuju na kome stignu? Jedan nemili događaj podigao je celu javnost na noge.

Šta je policijska brutalnost?

(old_image)

Policijsko nasilje (brutalnost) je izraz kojim se opisuje prekomerno ili neopravdano korišćenje fizičke sile nad građanima, vređanje i zaštrašivanje koje pripadnici policije čine za vreme redovnog obavljanja svojih zadataka.

Policijska brutalnost je gotovo u svim zemljama načelno zabranjena, a kazne za istu predstavljaju krivične i druge sankcije. Ona se pojavljuje gotovo od samih početaka policijske delatnosti i postoji u gotovo svim zemljama sveta.

Njeni oblici takođe mogu varirati - od toga da se policajci građanima obraćaju s nedostatkom elementarnog poštovanja (na "ti"), pa sve do hladnokrvnih fizičkih likvidacija osoba koje smatraju "bezvrednima".

U savremenim zapadnim zemljama se "policijska brutalnost" najčešće spominje u kontekstu održavanja javnog reda, odnosno u vreme demonstracija i nereda, kada policajci po pravilu koriste fizičku silu kako bi masu razbili na manje delove ili je odvratili od destruktivnog ponašanja. Ovakvih slučajeva u našoj zemlji ima dosta (poput raznih mitinga, organizovanih protesta, gej parade, navijačkih okršaja na utakmicama i slično).

U takvim slučajevima nije retkost da dolazi do fizičkih sukoba koji se mogu završiti smrću ili teškim telesnim povredama.
Policijska brutalnost se zbog toga često koristi i kao parola od strane raznih aktivista, društvenih pokreta i političkih organizacija.

Šta zakon ima da kaže?

Kada govorimo o ovom vidu nasilništva, moramo definisati u kojim situacijama je fizička sila dopuštena.
Prema članu 10. Zakona o komunalnoj policiji tačno je određena lista ovlašćenja koju komunalna policija mora da sledi :

"Poslovi komunalne policije obavljaju se a ovlašćenja primenjuju u skladu sa načelima zakonitosti, profesionalizma, saradnje i srazmernosti"

Istim članom predviđeno je i "profesionalno" ponašanje policije:

"U svom radu komunalni policajci rukovode se i principom rada sa najmanjim štetnim posledicama, a sredstva prinude primenjuju samo kad je to apsolutno nužno i u meri koja je neophodna za izvršenje zadataka bez nepotrebnih štetnih posledica"

Iako su možda zakonske odredbe pomalo suvoparne za čitanje, želim da naglasim da je u Zakonu jasno naglašeno i ozvaničeno kada i u kojim uslovima je dozvoljena uporeba prinude na izvršavanje naređenja komunalnog policajca. Takođe, propisani su i uslovi upotrebe oružja koje policajac poseduje.
Naime, prema članu 24. istog zakona, jasno je određeno:

"Fizičku snagu i službenu palicu komunalni policajac može da upotrebi samo ako u obavljanju poslova na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije istovremeni protivpravni napad."

Ko, zašto, kako?

Ovim dolazim i do praktičnog primera na kojem se vidi jasno kršenje odredbi istog zakona.
Naime, na društvenoj mreži "YouTube" se pojavio snimak iz autobusa u kojem se jasno vidi da komunalni policajac tuče muškarca koji nije imao BusPlus karticu.
Naknadnim istraživanjem je utvrđeno da je u pitanju državljanin Crne Gore, kojem je ponestalo kredita na BusPlus nepersonalizovanoj kartici. Čovek je pokušao da ponudi ličnu kartu, kako bi se ceo slučaj zaveo i kako bi mu bila napisana kazna. Međutim, komunalni policajac je odbio da uzme ličnu kartu i počeo da primorava gospodina da napusti autobus. Prvo verbalno, a onda i fizičkim napadom (jasno vidljivo na snimku).

Javnost je burno reagovala na ovu vest, koja se za samo nekoliko sati proširila po internetu i celoj zemlji. Uprava grada Beograda, međutim, daje sebi itekako dovoljno vremena kako bi sve išlo "po planu i programu", a ceo slučaj bio dodatno istražen.
"Ono što će sigurno grad Beograd insistirati je da se ovaj postupak sprovede do kraja i utvrde sve okolnosti, da se vidi da li je bilo postupanja u okviru zakona, da li je bilo prekoračenja ovlašćenja i na osnovu toga će se preduzeti dalje mere", kaže Željko Ožegović, član gradskog veća (za Vesti televizije B92).

Naglasio bih deo "da li je bilo prekoračenja ovlašćenja" i prokomentarisao ga kao automatizovanu, standardnu, napamet naučenu rečemicu, koja se nikako ne može iskoristiti u ovom slučaju. Ukoliko se istinitost snimka potvrdi i ukoliko je ceo proces tekao kao na snimku, nikakvo dodatno ispitivanje u pitanju prekoračenja ovlašćenja nije potrebno. Razlog za to je video snimak koji možete pogledati na linku ispod:

Pretučeni mladić je podneo krivičnu prijavu protiv policajca

Ovo nije usamljeni i ekstremni slučaj (kako ga nazivaju). Koliko se ovakvih stvari dešava na dnevnom nivou, a da pritom nisu prijavljene, zabeležene ili posvedočene?
Policijskoj brutalnosti trebalo bi stati na put i zaustaviti ničim izazvano bahato ponašanje organa čije bi glavno zaduženje trebalo da bude bezbednost i blagostanje naroda.

Ukoliko vas zanimaju detalji o ovlašćenjima komunalne policije, Zakon o komunalnoj policiji (u celosti) možete pročitati OVDE.

Pogledajte još