Krediti, fondovi i platne kartice

Ostale fotografije

Rizik u kategorijama

Da li će se građani naći pred novim skupim pozajmicama zavisi isključivo od banaka. Naime, Narodna banka od danas primenjuje nove propise, koji se odnose na solventnost i likvidnost banaka i na unapređenje upravljanja rizicima, pre svega na identifikaciju, upravljanje i merenje rizika kojima su banke izložene u svom poslovanju, kao i na nadzor banaka nad njima. U NBS objašnjavaju da su propisi doneti u cilju jačanja zaštite sredstava deponenata, jačanja i očuvanja poverenja klijenata u banke i jačanja stabilnosti bankarskog sektora i da predstavljaju korak usaglašavanja naših propisa sa direktivama EU, bazelskim Komitetom za superviziju, odnosno međunarodnim principima i praksom. Propisi su najavljeni u decembru 2007. i na nivou bankarskog sektora je blagovremeno pripreman početak njihove primene. 

Aktuelnim propisima precizno je definisan sistem upravljanja rizicima banke, posebno u pogledu upravljanja pojedinačnim rizicima, a odvojeno je regulisanje upravljanja rizikom likvidnosti, razdvajanje knjige trgovanja i bankarske knjige, uvođenje novih pojmova (kapitalni zahtevi) i metodologije za izračunavanje pokazatelja adekvatnosti kapitala banke i njegovih elemenata i pokazatelja adekvatnosti kapitala bankarske grupe čiju kontrolu na konsolidovanoj osnovi vrši Narodna banka Srbije. Novinu predstavljaju novi pojmovi, kriterijumi i metodologija za klasifikaciju bilansne aktive i vanbilansnih stavki banke, obračuna i evidentiranja posebne rezerve za procenjene gubitke (kao i obračuna ispravke vrednosti za bilansnu aktivu i rezervisanja za gubitke po vanbilansnim stavkama). Danas na snagu stupa odluka o klasifikaciji bilansne aktive i vanbilansnih stavki banke, kojom se utvrđuje način klasifikovanja potraživanja od pravnih i fizičkih lica u kategorije od A do D, zavisno od procene finansijskog stanja, kreditne sposobnosti dužnika, blagovremenosti u izmirivanju obaveza prema banci i kvaliteta sredstava obezbeđenja. Ovom odlukom je, između ostalog, izmenjena i dopunjena dosadašnja definicija mesečnih kreditnih obaveza fizičkih lica, koja uključuje i pet odsto ukupno odobrenih prekoračenja po tekućem računu, za šta su mediji posebno zainteresovani. 

To znači da su banke u obavezi da prilikom odobravanja kredita građanima i utvrđivanja njihove kreditne sposobnosti u zbir ukupnih mesečnih obaveza uključuju i pet odsto ukupno odobrenih prekoračenja po tekućem računu. U slučajevima kada su ukupne mesečne kreditne obaveze lica veće od 30 odsto, odnosno uključujući i obaveze po stambenim kreditima od 50 odsto njihovih redovnih mesečnih primanja, banke će biti u obavezi da ta potraživanja klasifikuju, saglasno svojim metodologijama i sredstvima obezbeđenja, u kategorije G ili D i rezervišu sredstva u visini od 40 do 100 odsto tih potraživanja. Odluka o tome da li će banka odobravati kredite i pozajmice na tekućim računima i iznad pomenutog limita stoji na njenom menadžmentu.

("Pregled")

Krediti, fondovi i platne kartice

Specijalni privredni servis 2. 7. 2008.

Eurobank EFG štedionica uvodi novine za klijente iz sektora biznisa

Minus − najskuplji 1. 7. 2008.

Dozvoljeni minus se uračunava u kreditno zaduženje građana

Subvencije za stanove 1. 7. 2008.

Za subvencioniranje stambenih kredita biće obezbeđena sredstva u iznosu od oko 470 miliona dinara.

Rizik u kategorijama 1. 7. 2008.

Novi propisi NBS o prekoračenju na računu pri kreditiranju

Povoljni krediti za biznis 27. 6. 2008.

Moguća je i odložena otplata od jedne godine

Akcije kao dividende 26. 6. 2008.

Novosadska Metals banka poziva akcionare da dostave svoje podatke

"Master kard" plaća odštetu konkurentu 26. 6. 2008.

Nagodba će koštati Master kard oko milijardu dolara tokom naredne tri godine

Kartice skup hobi 24. 6. 2008.

Korišćenje bankomata u inostranstvu stvara neprijatna iznenađenja

Dva intenziteta rizika 23. 6. 2008.

Dobrovoljni penzijski fond Sosijete ženeral dobio dozvolu za rad

Nije teško popraviti rejting 23. 6. 2008.

Kristijan Dženi, stručnjak bonitetske kuće "Dan end Bredstrit", u poseti Srbiji

Upis akcija Hipo balansa 23. 6. 2008.

Drugi balansirani fond ulagaće 85 odsto imovine u akcije i obveznice.

Bankomat i za uplate 20. 6. 2008.

Metals banka uvela prvu dvadesetčetvoročasovnu "keš in" uslugu

„Semestro paket“ u Sosijete ženeralu 20. 6. 2008.

Korisnik paketa ima na raspolaganju dve platne kartice, dva računa i dva servisa

Hipo: Poljoprivredni kredit za 10 dana 20. 6. 2008.

Kreditni iznos je od 5.000 do 300.000 evra

Viza donosi nagrade 18. 6. 2008.

Promotivna akcija OTP banke za klijente vlasnike kreditnih kartica

Ulazak u prvih deset 18. 6. 2008.

Banke NLB Kontinental i LHB do kraja godine pod istim krovom

Hipo penzijski fond dobio dozvolu za rad 18. 6. 2008.

U Srbiji trenutno posluje sedam dobrovoljnih penzijskih fondova

Zajedno na put u Egipat 18. 6. 2008.

Komercijalna banka: Putovanje za još jednog deviznog štedišu

Usklađivanje s tržištem EU 16. 6. 2008.

Do kraja godine uvodi se ujednačavanje međubankarskih provizija u kartičnim sistemima.

Eurobanka unapredila servis za privredne klijente 16. 6. 2008.

Na raspolaganju lični savetnik za privredno bankarstvo

Powered by Trident Media Group